Aktualności
Albo religia, albo etyka. Wiemy, kiedy zmiany wejdą w życie [HARMONOGRAM]
09.02.2022
Znamy plany resortu edukacji dotyczące nauczania religii i etyki w szkołach. Zmiany mają stopniowo wchodzić w życie od września przyszłego roku. Cały proces zakończy się dopiero w 2027 roku, kiedy uda się już przygotować odpowiednią liczbę nauczycieli etyki. To ten przedmiot stanie się obowiązkowy.
O tym, że resort oświaty chce zmienić przepisy dotyczące nauczania religii i etyki minister Przemysław Czarnek informował już w kwietniu ubiegłego roku.
Obecnie religia i etyka nie są przedmiotami obowiązkowymi. Uczeń może uczęszczać na religię bądź etykę albo na jedno i drugie, może też w ogóle zrezygnować z tych przedmiotów. I właśnie tę ostatnią możliwość chce zablokować minister Czarnek.
- Będziemy chcieli zlikwidować (...) możliwość wyboru jednego z trzech wariantów: albo religia, albo etyka, albo nic. To "nic" stało się dość powszechne na przykład w dużych miastach - zapowiedział minister w wywiadzie dla “Gazety Polskiej” w ubiegłym roku. Dodał też, że: - To "nic" służy temu, by odbywały się zbiegowiska osób, które kompletnie bezrefleksyjnie podchodzą do życia. Nauka albo religii, albo etyki będzie obligatoryjna, by do młodzieży docierał jakikolwiek przekaz o systemie wartości.
Przepisy przygotowane przez resort Czarnka zakładają, że to etyka ma być przedmiotem obowiązkowym nauczanym w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. W rozporządzeniu w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów ma być z kolei dodany przepis zakładający możliwość zwolnienia ucznia z realizacji zajęć etyki w przypadku uczestnictwa w zajęciach religii.
Zmiany nie wejdą w życie od razu, bo jak tłumaczy resort edukacji trzeba najpierw przygotować odpowiednią liczbę nauczycieli etyki, bo tych brakuje.
Według danych MEiN z 30 września 2020 roku, w Polsce religii naucza 40 tys. 713 osób, zaś etyki jedynie 3 tys. 936 osób.
Minister Edukacji i Nauki zlecił już 7 uczelniom realizację studiów podyplomowych w zakresie etyki dla nauczycieli. Jedną z wybranych przez MEiN uczelni jest Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, założona przez redemptorystę Tadeusza Rydzyka. Przyszłych nauczycieli etyki mają też kształcić: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Akademia Ignatianum w Krakowie, Uniwersytet Szczeciński i Uniwersytet Wrocławski na wydziałach teologicznych.
Resort zapowiada, że obecnie przygotowywana jest realizacja drugiej edycji studiów podyplomowych w zakresie etyki, w której planowane jest podpisanie umów z 5 uczelniami. Ministerstwo nie zdradza jednak o jakie uczelnie chodzi.
A kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Swoje plany resort edukacji ujawnił w piśmie przesłanym do Rzecznika Prawa Obywatelskich. Jest to odpowiedź na list RPO, w którym Marcin Wiącek przedstawił swoje uwagi i zalecenia dotyczące projektowanych zmian.
“Planuje się, że zmiany legislacyjne i organizacyjne w tym zakresie będą poddane szerokim konsultacjom społecznym, a następnie wdrażane stopniowo, i wejdą w życie 1 września 2023 r. - napisał w liście do RPO wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski.
Dalej wiceminister pisze, że jego resort proponuje, by etyka stała się przedmiotem obowiązkowym. Nie dotyczy to jednak uczniów klas I-III szkół podstawowych.
A tak wygląda przygotowany przez resort harmonogram wprowadzania zmian:
Zajęcia z etyki staną się zajęciami obowiązkowymi:
- od 1 września 2023 r. - dla uczniów klas IV szkół podstawowych i klas I szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
- od 1 września 2024 r. – dla uczniów klas IV i V szkół podstawowych oraz klas I i II szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
- od 1 września 2025 r. – dla uczniów klas IV - VI szkół podstawowych oraz klas I - III szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
- od 1 września 2026 r. – dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych i klas I-IV szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
- od 1 września 2027 r. – dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów.
Jednocześnie przewiduje się, że do końca roku szkolnego 2025/2026 uczniowie, którzy nie będą mieli obowiązku udziału w zajęciach etyki, będą mogli w nich uczestniczyć zamiast religii.
Komentarze (1)
Anna 10.02.2022 14:07 |
Kolejna absurdalna zmiana na siłę.Na szczęście ostatnia.Chętnie „zgodzimy się na 2h religii(na 8 godzinie lekcyjnej+sprawdzian obowiązkowo)i 3 h matematyki(mogłyby być o 2 więcej).Etyka jak najbardziej(dla chętnych jako dobrowolny przedmiot),ale również 491,92 składka zdrowotna od 2022 dla wszystkich(tak,jak było to pierwotnie ustalone-to był odpowiedni pomysł!).Składka wynosiła 388,18 w zeszłym roku,a i tak wzrasta co roku,a 100 zł to standard,więc każdy byłby sprawiedliwie potraktowany
|
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
RANKINGI szkół
Ranking krakowskich szkół podstawowych 2022
RANKINGI szkół
Ranking warszawskich szkół podstawowych 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z matematyki 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z j. angielskiego 2022
Ukraińscy uczniowie w Polsce
Baza darmowych materiałów dla uczniów z Ukrainy i polskich nauczycieli
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
- najczęściej
czytane - najczęściej
komentowane