Aktualności
Będzie nowelizacja przepisów o specjalnych zasiłkach dla rodziców. Kto dostanie pieniądze?
12.03.2020

Minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała właśnie, że rząd w przyszłym tygodniu zaprezentuje nową specustawę, zgodnie z którą o zasiłki będą mogli ubiegać się rodzice dzieci starszych niż osiem lat.
Przepisy, które obecnie obowiązują, a które wprowadzono przyjętą na początku marca specustawą zakładają, że zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem szkoły, przedszkola lub żłobka przysługuje na okres 14 dni wyłącznie rodzicom, których dziecko nie skończyło jeszcze 8 lat, przy czym liczy się dzień, a nie rok urodzenia. Przykładowo jeśli rodzic wystąpił o zasiłek opiekuńczy od 16 marca 2020 r., a dziecko 22 marca kończy osiem lat zasiłek opiekuńczy będzie mu przysługiwał od 16 do 21 marca 2020 r.
Wczoraj Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta zapowiedziała, że wystąpi do marszałek Sejmu z wnioskiem o pilne zwołanie posiedzenia w celu zmiany przepisów dotyczących wypłaty tych zasiłków. - Chodzi o to, żeby przysługiwały one rodzicom wszystkich dzieci ze szkół podstawowych, bo dziewięcio, czy dziesięcioletnie dziecko też nie powinno być zostawione w domu bez opieki - stwierdziła Kidawa-Błońska.
Dziś podczas konferencji prasowej minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz poinformowała, że w przyszłym tygodniu rząd przedstawi projekt takiej ustawy, w którym znajdzie zapis o objęciu zasiłkiem rodziców dzieci starszych niż 8 lat. Prawdopodobnie granicą będzie wiek 12 lat bo zgodnie z innymi przepisami - jak zaznaczyła Emilewicz - jest to wiek, w którym dziecko może już samodzielnie przemieszczać się komunikacją publiczną.
Nowe przepisy mają działać wstecz.
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
RANKINGI szkół

Ranking krakowskich szkół podstawowych 2022
RANKINGI szkół

Ranking warszawskich szkół podstawowych 2022
Szkoły podstawowe
.jpg)
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z matematyki 2022
Szkoły podstawowe
.jpg)
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z j. angielskiego 2022
Ukraińscy uczniowie w Polsce

Baza darmowych materiałów dla uczniów z Ukrainy i polskich nauczycieli
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
- najczęściej
czytane - najczęściej
komentowane