Aktualności
Bezpłatne szkolenia dla nauczycieli zainteresowanych walką z uprzedzeniami
01.02.2019

Jak uczyć o Holokauście? Jak radzić sobie z emocjami towarzyszącymi tej tematyce? I jak pomóc uczniom walczyć ze stereotypami, które mogą prowadzić do nienawiści? Tego wszystkiego dowiedzą się nauczyciele podczas bezpłatnych szkoleń organizowanych przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.
Warsztaty przeznaczone są dla nauczycieli zainteresowanych aktywnym włączaniem tematyki dziedzictwa żydowskiego do programu edukacji szkolnej oraz walką z antysemityzmem i uprzedzeniami.
Na program szkolenia składają się trzy bloki tematyczne:
Emocje ukryte w ciemności. Praca z uczuciami pojawiającymi się u odbiorców treści dotyczących Zagłady – prowadzenie dr Anna Łachowska i dr Katarzyna Wanat (Fundacja Instytutu Edukacji Emocjonalnej)
Spotkanie poświęcone metodom świadomej pracy z emocjami w kontekście nauczania o Holokauście. Ćwiczenia ułatwiające zrozumienie odczuć towarzyszących uczestnikom spotkań z problematyką Zagłady. Algorytmy postępowania w sytuacjach, w których u odbiorców pojawiają się różne emocje związane z omawianymi treściami. Działania umożliwiające redukcję napięcia i ułatwiające prowadzenie dyskusji na trudne, wyzwalające emocje tematy. Spotkanie w przestrzeni wystawy czasowej „Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady”.
Gramatyka kultury. O możliwościach i ograniczeniach w patrzeniu na świat przez nasze „kulturowe okulary” – prowadzenie Urszula Sobczyk i Anna Grajewska (Dział Edukacji, Muzeum Etnograficzne w Krakowie)
Spotkanie z ekspozycją MEK, fragmentami lektur i tekstami ze stron internetowych pozwalające na zilustrowanie problemów, które napotykamy, zajmując się tematem dziedzictwa kulturowego. Analiza wybranych etnonimów i związków frazeologicznych na tle warunków historyczno-społecznych, w jakich funkcjonowały. Zaproszenie do wejścia w rolę muzealnego kuratora i przećwiczenia sposobów zachęcania młodzieży do świadomego i odpowiedzialnego wypowiadania się na temat tekstów kultury.
Oni byli tu z nami. Jak angażować młodzież w odkrywanie i próby upamiętniania – prowadzenie Aneta Ceglarek i Karolina Jastrzębska-Mitzner (Forum Dialogu)
Prezentacja ćwiczeń sprzyjających angażowaniu młodzieży w projekty mające na celu odkrycie lokalnej historii w kontekście społeczności żydowskiej. Zapoznanie z metodami pozwalającymi zachęcić młodych ludzi, by to oni sami stali się badaczami i przewodnikami po często trudnej przeszłości ich miast czy wsi. Przykłady pracy nad elementarnymi wartościami: tolerancją, akceptacją, przepracowywaniem stereotypów, które często prowadzą do nienawiści. Zaproszenie do realnego, angażującego działania w programie Szkoła Dialogu.
Szkolenie odbędzie się 9 lutego (godz. 9.00–15.30) w Muzeum Etnograficznym w Krakowie (pl. Wolnica 1). Dla wszystkich uczestników zostaną przygotowane imienne zaświadczenia o udziale w szkoleniu.
Szczegółowe informacje oraz rezerwacje: Agnieszka Jurek, agamarta@onet.eu, tel. 664 062 776
Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. W trakcie szkolenia przewidziany jest obiad i przerwa kawowa.
Projekt jest finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a jego organizatorami są Muzeum Etnograficzne w Krakowie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
RANKINGI szkół

Ranking krakowskich szkół podstawowych 2022
RANKINGI szkół

Ranking warszawskich szkół podstawowych 2022
Szkoły podstawowe
.jpg)
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z matematyki 2022
Szkoły podstawowe
.jpg)
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z j. angielskiego 2022
Ukraińscy uczniowie w Polsce

Baza darmowych materiałów dla uczniów z Ukrainy i polskich nauczycieli
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
- najczęściej
czytane - najczęściej
komentowane