Aktualności
Chcesz, żeby nauczyciele zarabiali więcej? Podpisz listę!
27.02.2020
Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął zbieranie podpisów pod projektem ustawy, który ma dać nauczycielom spore podwyżki. Aby ustawa mogła trafić pod obrady Sejmu do 20 maja trzeba zebrać 100 tysięcy podpisów.
W ustawie obywatelskiej zainicjowanej przez ZNP chodzi o to, by zmianie uległ sposób ustalania wysokości średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli. Ich pensje miałyby zostać powiązane ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce.
Związkowcy proponują, by kwota wynagrodzenia zasadniczego dla nauczyciela dyplomowanego z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym stanowiła co najmniej 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale poprzedniego roku. Według wyliczeń GUS, w III kwartale 2019 roku była to kwota 4931,59 złotych.
Wynagrodzenie zasadnicze na pozostałych stopniach awansu byłoby proporcjonalnie niższe, z tym, że wynagrodzenie stażysty z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym stanowiłoby co najmniej 73 proc. wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego.
Przyjęcie tej propozycji oznaczałoby, że płaca zasadnicza nauczyciela dyplomowanego byłaby wyższa o ok. 1,1 tys. zł, a stażysty – o ponad 800 zł.
Sławomir Broniarz, szef ZNP ma nadzieję, że inicjatywę poprą nie tylko nauczyciele związani z ZNP, ale całe środowisko oświatowe, a zebranie 100 tys. podpisów w ciągu 3 miesięcy nie będzie problemem.
- Nauczycielska bieda nie ma barw związkowych czy politycznych. Wszyscy nauczyciele zarabiają tak samo źle i liczymy na wsparcie obywateli - mówi Broniarz.
Podpisy pod projektem ustawy zbierają oddziały ZNP w całym kraju.
Fot. pixabay.com
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
RANKINGI szkół
Ranking krakowskich szkół podstawowych 2022
RANKINGI szkół
Ranking warszawskich szkół podstawowych 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z matematyki 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z j. angielskiego 2022
Ukraińscy uczniowie w Polsce
Baza darmowych materiałów dla uczniów z Ukrainy i polskich nauczycieli
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
- najczęściej
czytane - najczęściej
komentowane