Aktualności
Chwilowa radość dla ponad 130 tysięcy nauczycieli i pracowników szkół, którzy odebrali swoje wyniki
18.01.2021
Ze 190 tys. nauczycieli, którzy zgłosili chęć przetestowania się na obecność koronawirusa ostatecznie w badaniach wzięło udział 136 tys. osób. Wyniki otrzymało około 134 tys. z nich. Zakażenie wykryto u 2591 osób, czyli u 2 proc. przebadanych.
Akcja testowania nauczycieli oraz pracowników administracyjnych szkół na obecność koronawirusa trwała od 11 do 17 stycznia i była związana z powrotem do stacjonarnej nauki uczniów z klas I-III. W zamyśle testy miały uchronić przed roznoszeniem wirusa.
Jeszcze pod koniec grudnia Ministerstwo Zdrowia podawało w oficjalnym komunikacie, że z informacji zebranych przez kuratoria i Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne wynika, że chętnych na przeprowadzenie testu będzie ok. 190 tys.
Ostatecznie na badanie nie stawiło się ponad 50 tys. osób z deklarowanej przez ministra zdrowa grupy. Najmniejsze zainteresowanie badaniami wykazali nauczyciele i pracownicy szkół z województwa podlaskiego i opolskiego. Najchętniej ci mieszkający w województwach: warmińsko-mazurskim i pomorskim (87 %), podkarpackim (85%) i zachodniopomorskim (83 %) oraz lubelskim, lubuskim i łódzkim (81%).
Badania były dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.
Badania można było zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie całego kraju, akcję wspomagało 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.
Ci, którzy poddali się testom sceptycznie podchodzą jednak do ogłoszonych dziś wyników.
- Przetestowaliśmy się. Blisko 100 proc. nauczycieli pracujących z dziećmi młodszymi podczas lekcji i w świetlicy oraz pracowników niepedagogicznych, którzy jeszcze nie chorowali na COVID-19. Odebraliśmy wyniki i wiemy, że w dniu pobrania wymazu, tj. we wtorek między 16:00 a 17:00, byliśmy „negatywni” - pisze na swoim profilu facebookowym Jolanta Gajęcka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Krakowie. - Co nam to dało? Chwilową radość. Chcielibyśmy być bezpieczni dla innych i chcielibyśmy, aby inni byli bezpieczni dla nas od poniedziałku przez kolejne miesiące i lata.
Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki
Komentarze (2)
oooo 19.01.2021 23:27 |
A u nas w szkole nikogo nie przetestowali. Pomimo, że nauczyciele zapisali się na testy, nikt się z nimi nie skontaktował.
|
Agata 18.01.2021 20:47 |
a ja do dziś wyniku nie mam.
|
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
RANKINGI szkół
Ranking krakowskich szkół podstawowych 2022
RANKINGI szkół
Ranking warszawskich szkół podstawowych 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z matematyki 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z j. angielskiego 2022
Ukraińscy uczniowie w Polsce
Baza darmowych materiałów dla uczniów z Ukrainy i polskich nauczycieli
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
- najczęściej
czytane - najczęściej
komentowane