Aktualności
Już 100 lat temu przewidział edukację zdalną “przy pomocy ekranu”
04.01.2022
Jak będzie wyglądał świat w 2022 roku? Takie pytanie 100 lat temu zadano kilku “amerykańskim osobistościom”. O tym, co odpowiedzieli poinformował swoich czytelników w lutym 1923 roku “Ilustrowany Kurier Codzienny”. Jeden z ekspertów przewidział ... edukację zdalną.
Artykuł „Jak będzie wyglądał świat w 2022 roku” zamieszczono na ostatniej stronie wydawanego w Krakowie "Ilustrowanego Kuriera Codziennego". W tekście zacytowano odpowiedzi na pytanie, które kilkorgu ekspertom zadał jeden z amerykańskich dzienników.
Inżynier Walter N. Polakow prognozował, że w 2022 roku “nie będzie ani nafty, ani węgla”. Jego zdaniem wykorzystywana będzie energia słoneczna, a dzięki postępowi technicznemu dzień pracy zamiast 8 godzin będzie trwał tylko dwie.
Eseista Henry L. Mencken przekonywał, że „Stany Zjednoczone będą za sto lat kolonią angielską".
Winifred G. Hendenberg, sekretarz Towarzystwa weteranów wielkiej wojny był przekonany, że w 2022 roku “świat przeżywać będzie erę powszechnego braterstwa, które nie zazna ani nędzy, ani konfliktów zbrojnych, ani głodu, ani zniszczenia”.
Dyrektor Ligi antialkoholicznej W. H. Anderson był natomiast przekonany, że „w roku 2022 alkohol zupełnie zniknie z powierzchni ziemi. Tylko kilku rzadkich degeneratów spożywać będzie pokryjomu to, co świat uważać będzie wówczas za truciznę”.
Margaret Sanger, przedstawiona w gazecie jako promotorka ruchu “kontrolowanego przetwarzania się” wróżyła, że dzięki “kontroli generacyi ludzkiej”, która będzie stanowiła część edukacji kobiet, małżeństwa będą szczęśliwsze, bo "miesiąc miodowy trwać będzie kilka lat i przed urodzeniem pierwszego dziecka, małżonkowie będą mieli czas na poznanie się i zorganizowanie”.
Prezydentka klubu wyborczego kobiet w Nowym Jorku Maly Garrett Hay oświadczyła, że w 2022 roku „kobieta będzie pod każdym względem równa mężczyźnie. Wypełniać ona będzie zadania, do których jest najbardziej ukwalifikowana, gdyż starania, jakiemi teraz otacza rodzinę, będą ogromnie uproszczone przez wynalazki i współdziałanie męża”.
Sporo trafnych spostrzeżeń znalazło się w prognozie eksperta, którego gazeta określiła mianem “król kinematografu”.
Pan Griffith stwierdził: „Za sto lat książki i gazety nie będą się już drukować. Ukazywać się one będą na ekranie kinematograficznym. Edukacya odbywać się będzie przy pomocy ekranu. Istnieć będą wówczas szkoły-kina i kina-biblioteki.”
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
RANKINGI szkół
Ranking krakowskich szkół podstawowych 2022
RANKINGI szkół
Ranking warszawskich szkół podstawowych 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z matematyki 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z j. angielskiego 2022
Ukraińscy uczniowie w Polsce
Baza darmowych materiałów dla uczniów z Ukrainy i polskich nauczycieli
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
- najczęściej
czytane - najczęściej
komentowane