Aktualności
Krakowskie żłobki dla zaszczepionych dzieci. Jest decyzja radnych
13.06.2019
Do samorządowych żłobków w Krakowie w pierwszej kolejności mają być przyjmowane dzieci z kompletem szczepień. W praktyce zamyka to drzwi placówek przed niezaszczepionymi maluchami.
Taką decyzję podjęli w środę krakowscy radni, którzy przyjęli uchwałę zmieniającą statuty żłobków przygotowaną przez Adama Kalitę z PiS i Łukasza Wantucha z klubu Przyjazny Kraków.
Nie wszyscy radni byli jednak za takim rozwiązaniem. Przeciwko uchwale głosowali m.in. Małgorzata Jantos, Rafał Komarewicz, Adam Migdał, czy Wojciech Krzysztonek. Ten ostatni przekonywał podczas sesji , że wprowadzenie takich przepisów jest “ograniczeniem pewnych praw konstytucyjnych”.
- Coś takiego można wprowadzić, gdy ważniejszy jest interes publiczny i tylko w ustawie, a nie na poziomie lokalnym. Temat jest zbyt poważny, żebyśmy się tym zajmowali -przekonywał Krzysztonek.
Jego zdaniem zamknięcie żłobków przed niezaszczepionymi dziećmi otworzy furtkę do kolejnych ograniczeń. - W dziejach ludzkości niejednokrotnie było pragnienie, by odizolować pewną grupę ludzi - stwierdził.
Nina Gabryś z Nowoczesnej przekonywała z kolei, że “wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka, a w tym wypadku jest to dobro zdrowych dzieci”. Radna przypomniała, że ruch antyszczepionkowy spowodował dramatyczny wzrost zachorowań na odrę.
Z danych krakowskiego Sanepidu wynika że od stycznia do końca maja tego roku w krakowskich żłobkach, przedszkolach i szkołach odnotowano 24 przypadki zachorowania na odrę (3 w żłobkach, 8 w przedszkolach i 13 w szkołach). Najmłodsze dziecko, które zachorowało miało 11 miesięcy i uczęszczało do żłobka.
Zgodnie z kalendarzem szczepień lek chroniący przed odrą dzieci otrzymują między 13. a 15. miesiącem życia.
Radni, którzy przygotowali projekt uchwały w odpowiedzi na wątpliwości niektórych radnych zdecydowali wprowadzić autopoprawkę, zgodnie z którą zaszczepione dzieci mają być przyjmowane do żłobka w pierwszej kolejności. Dopiero jeśli zostaną wolne miejsca, będzie można przyjąć również niezaszczepione dziecko. W praktyce oznacza to zamknięcie żłobków przed maluchami, które nie mają kompletu szczepień, ponieważ liczba miejsc w tych placówkach jest dużo mniejsza niż liczba chętnych.
Za uchwałą zagłosowało 24 radnych, 7 było przeciw, tyle samo wstrzymało się od głosu.
Anna Kolet-Iciek
Komentarze (2)
Mstir 13.06.2019 15:22 |
Już nie dokładacie do tego ideologii.
Nieszczepienie dzieci to decyzja rodziców i oni ponoszą tego konsekwencje. Dlaczego konsekwencje tego mieliby ponosić wszyscy rodzice w tym co którzy dzieci szczepią?
Jeśli ktoś tego nie rozumie to zachęcam do poczytania o szczepionkach i o odporności grupowej. W skrócie każde nieszczepione dziecko jest zagrożeniem dla pozostałych, szczepionych.
|
mm 13.06.2019 12:25 |
No tak - myślisz tak jak my, albo nie masz prawa do przestrzeni publicznej. "Nur für..." Jak to było?
|
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
RANKINGI szkół
Ranking krakowskich szkół podstawowych 2022
RANKINGI szkół
Ranking warszawskich szkół podstawowych 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z matematyki 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z j. angielskiego 2022
Ukraińscy uczniowie w Polsce
Baza darmowych materiałów dla uczniów z Ukrainy i polskich nauczycieli
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
- najczęściej
czytane - najczęściej
komentowane