Aktualności
Którzy uczniowi jako pierwsi wrócą do szkół? Co się zmieni na maturze i egzaminie ósmoklasisty?
27.10.2020

Niemal 4 mln uczniów od poniedziałku uczy się zdalnie. - Będziemy dążyć do jak najszybszego ich powrotu do szkół - zapewnił dziś podczas konferencji prasowej minister edukacji Przemysław Czarnek. Zapowiedział też, że w pierwszej kolejności do nauczania stacjonarnego wrócą tegoroczni maturzyści, ósmoklasiści i uczniowie ostatnich klas szkół zawodowych.
Dziś minister edukacji po raz pierwszy zabrał oficjalnie głos w sprawie ponownego zamknięcia szkół. O tym, że klasy IV-VIII i szkoły średnie przechodzą w tryb zdalnego nauczania informował w ubiegły piątek sam premier Mateusz Morawiecki, minister Czarnek nie był obecny na zorganizowanej wówczas konferencji prasowej. Obok premiera stanęli za to ministrowie zdrowia oraz rodziny i polityki społecznej.
Dziś podczas wirtualnego spotkania z mediami Czarnek zaznaczył, że w zdalnym nauczaniu jest obecnie niemal 4 mln uczniów, a 2,5 mln uczy się stacjonarnie.
- Polskie szkoły są bezpieczne, jedynie 2 proc. wszystkich zakażeń pochodzi ze środowiska szkolnego, ale zwiększona mobilność społeczeństwa związana z uczęszczaniem dzieci do placówek doprowadziła do ich zamknięcia - stwierdził Przemysław Czarnek.
Następnie dodał, że nic nie zastąpi nauczania stacjonarnego i że rząd będzie dążyć do jak najszybszego powrotu dzieci do szkół.
- W pierwszej kolejności, być może już po 8 listopada, do szkół wrócą maturzyści, ósmoklasiści i uczniowie szkół zawodowych, którzy w tym roku szkolnym będą zdawać egzaminy - zapowiada minister Czarnek.
Jeśli rzeczywiście tak się stanie problem mogą mieć nauczyciele, którzy nie mają możliwości prowadzenia lekcji online na terenie szkoły. Wielu z nich będzie musiało przyjechać do pracy, by przeprowadzić lekcje ze starszymi uczniami, a potem biec do domu, by zasiąść przed komputerem i prowadzić zajęcia zdalne dla młodszych.
Minister Czarnek po raz kolejny zapowiedział też zmiany w tegorocznych egzaminach. Wykluczył na razie możliwość rezygnacji z egzaminu ósmoklasisty. Zapewnił natomiast, że dziś pracę zaczęły specjalne zespoły, które mają określić jaki zakres materiału będzie potrzebny, by zdać maturę i napisać egzamin ósmoklasisty.
Minister zauważył, że uczniowie, którzy w tym roku przystąpią do egzaminów są potrójnie poszkodowani. Po pierwsze ubiegłorocznym strajkiem nauczycieli, po drugie wiosennym lockdownem, a po trzecie obecną sytuacją.
- Dlatego musimy dostosować zakres wiedzy potrzebnej do egzaminów, tak by był on adekwatny do tego co uczniowie mogą przerobić podczas lekcji w szkole - stwierdził Czarnek.
Minister był też pytany o to, kiedy szkoły otrzymają fundusze na organizację zajęć wyrównawczych, które jeszcze w sierpniu obiecywał uczniom i nauczycielom minister Dariusz Piontkowski. Czarnek odpowiedział, że wniosek w tej sprawie został wysłany do ministerstwa finansów i MEN nadal czeka na decyzję w tej sprawie.
Wcześniej ministerstwo w przesłanej nam odpowiedzi sugerowało, że to samorządy powinny takie zajęcia finansować.
Komentarze (3)
M. Lip 27.10.2020 20:23 |
Co to znaczy przerobić zakres wiedzy, czy na prawdę są to słowa osoby sprawującej pieczę na polską edukacją... przerobić to można liście na kompost albo kieckę na bardziej modną ale i do tego trzeba trochę umiejętności i kreatywności... masakra
|
M. Lip 27.10.2020 20:23 |
Co to znaczy przerobić zakres wiedzy, czy na prawdę są to słowa osoby sprawującej pieczę na polską edukacją... przerobić to można liście na kompost albo kieckę na bardziej modną ale i do tego trzeba trochę umiejętności i kreatywności... masakra
|
Hej 27.10.2020 19:39 |
Nie będę biegła do domu aby prowadzić zdalne dla innych klas. Jeżeli 8 klasy wrócą do szkoły to będę prowadzić zdalne ze szkoły. Dziś np. byłam w szkole i jeden nauczyciel prowadził ze szkoły: nie mógl się z Internetem połączyć. No ale to nie mój problem.
|
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
RANKINGI szkół

Ranking krakowskich szkół podstawowych 2022
RANKINGI szkół

Ranking warszawskich szkół podstawowych 2022
Szkoły podstawowe
.jpg)
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z matematyki 2022
Szkoły podstawowe
.jpg)
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z j. angielskiego 2022
Ukraińscy uczniowie w Polsce

Baza darmowych materiałów dla uczniów z Ukrainy i polskich nauczycieli
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
- najczęściej
czytane - najczęściej
komentowane