LIST REKTORA UJ DO BARBARY NOWAK. PADŁY OSTRE SŁOWA
Barbara Nowak w charakterystyczny dla siebie sposób skomentowała dziś na Twitterze badania, jakie przygotował Dział ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Są one adresowane do studentów i doktorantów, a ich celem jest określenie poziomu bezpieczeństwa i równego traktowania społeczności studenckiej i doktoranckiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Każda osoba uprawniona do wzięcia udziału w badaniach otrzymała na swoją skrzynkę mailową link do ankiety. Raport ma zostać następnie przedstawiony władzom UJ.
Jedno z pytań w ankiecie dotyczy płci osoby odpowiadającej, gdzie studenci i doktoranci mogą zaznaczyć jedną z pięciu odpowiedzi: “kobieta”, “mężczyzna”, “transkobieta”, “transmężczyzna”, “niebinarna” lub “nie chcę odpowiadać na to pytanie”.
I właśnie ta część badania tak zbulwersowała małopolską kurator oświaty, że aż postanowiła się podzielić swoimi przemyśleniami na Twitterze. Dziś z samego rana napisała: “Szok! Uniwersytet Jagielloński zamienia się w agencję towarzyską! Przygotowuje ofertę wg płci kulturowych. Pierwsza polska wyższa uczelnia, z historią od 1364 r. stosuje segregację studentów po neomarksistowsku”.
O komentarz poprosiliśmy przedstawicieli uczelni.Szok! Uniwersytet Jagielloński zamienia się w agencję towarzyską! Przygotowuje ofertę wg płci kulturowych. Pierwsza polska wyższa uczelnia, z historią od 1364 r. stosuje segregację studentów po neomarksistowsku pic.twitter.com/AlIl0Y2P1x
— Barbara Nowak (@Br_Nowak) June 16, 2021
Adrian Ochalik, rzecznik prasowy UJ nie chciał komentować wpisu kurator Nowak. Odesłał nas do Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania. Michał Powszedniak, kierownik Działu również odmówił komentarza, przesłał jedynie oświadczenie, w którym czytamy:
“W dniu 14 czerwca br. ruszyło pierwsze „Badanie poczucia bezpieczeństwa i równego traktowania na UJ 2020/2021" prowadzone przez Dział ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ. Celem tego badania (o charakterze w pełni naukowym) jest określenie poziomu bezpieczeństwa i równego traktowania całej społeczności studenckiej i doktoranckiej UJ (przeszło 38 tys. osób).
Po raz pierwszy badanie to odbywa się odrębnie od Barometru Satysfakcji Studenckiej. Dotychczas przez wiele lat odpowiednie pytania z ankiety tworzyły moduł C Barometru („Bezpieczeństwo i równe traktowanie").
Ponieważ badanie dotyka takich zagadnień jak równe traktowanie, występowanie zjawiska dyskryminacji na uniwersytecie itp., konieczne stało się uwzględnienie w badaniu takich zmiennych jak płeć, tożsamość płciowa itp. Pytania dot. płci, tożsamości płciowej zadawane są tylko i wyłącznie na potrzeby badania.
W ślad za standardami naukowymi powszechnie przyjmowanymi w badaniach społecznych (w tym na UJ, np. badanie GEAM - "Monitoring warunków zatrudnienia, bezpieczeństwa i równego traktowania UJ") w badaniu tym uwzględniliśmy nie tylko płeć i tożsamość płciową męską, żeńską, ale również transpłciową i niebinarną. Tego typu odpowiedzi w ankiecie pozwalają adresatom – wszystkim osobom studiującym i przygotowującym rozprawy doktorskie na UJ – wskazać, jak te osoby identyfikują się w codziennym funkcjonowaniu na uczelni. Zgodnie zaś z zasadą wyrażoną w § 4 ust. 2 Statutu UJ: „Uniwersytet przeciwdziała dyskryminacji i zapewnia równe traktowanie wszystkich członków wspólnoty uczelni".
Badanie potrwa do 14 lipca br., a jego wyniki zostaną przedstawione Władzom UJ w formie zbiorczego raportu. Raport będzie również dostępny na stronie internetowej Działu Bezpieczni UJ.