Dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie podzieliła się w mediach społecznościowych zdjęciami swoich małych pacjentów. Chce w ten sposób przestrzec innych rodziców i zachęcić ich do szczepień, które mogą uratować życie i zdrowie dziecka.

Fot. dr Lidia Stopyra
Jak informuje dr Lidia Stopyra w ostatnim czasie na Oddział Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie trafiło kilkadziesięcioro małych pacjentów z ciężkimi powikłaniami ospy wietrznej - naciekami, posocznicami, zapaleniami mózgu, z zaburzeniami krzepnięcia. Wszystkie w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

Fot. dr Lidia Stopyra
- Ból, który z trudem można opanować tylko najsilniejszym lekami, strach rodziców, tygodnie spędzone w szpitalu - wymienia lekarka. I zaznacza: wszystkiemu temu można było zapobiec poprzez szczepienia.

Fot. dr Lidia Stopyra
Dr Stopyra informuje, że pierwszą dawkę szczepionki przeciwko ospie można podać po ukończeniu przez dziecko 9-ego miesiąca życia. Dwie dawki skutecznie zapobiegają chorobie.

Fot. dr Lidia Stopyra
Pod postem jeden z komentujących stwierdził, że zapewne większość tych dzieci to obywatele Ukrainy. - Znaczna większość to polskie dzieci - odpisała lekarka.
Obecnie szczepionka przeciwko ospie wietrznej należy do szczepień zalecanych i płatnych. Koszt jednej dawki to około 270 zł.
W Polsce szczepienie na ospę wietrzną jest obowiązkowe (a zarazem bezpłatne) tylko dla wybranych grup. Do pierwszej z nich należą dzieci zagrożone ciężkim przebiegiem choroby, które mają mniej niż 12 lat:
z upośledzeniem odporności,
z ostrą białaczką limfoblastyczną w okresie remisji,
zakażone wirusem HIV,
przed leczeniem immunosupresyjnym lub chemioterapią.
Szczepienie przeciw ospie jest również obowiązkowe dla osób do 12. roku życia z otoczenia dzieci znajdujących się w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby (o ile nie przeszły jej wcześniej).
Obowiązek szczepienia obejmuje też dzieci narażone na zakażenie ze względów środowiskowych:
dzieci do 12. roku życia przebywające w: zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładach opiekuńczo-leczniczych, rodzinnych domach dziecka, domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, domach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych,
dzieci uczęszczające do żłobków lub klubów dziecięcych.
Obowiązek szczepienia przeciw ospie nie obejmuje dzieci w przedszkolach.