Pierwsze dni w żłobku:
Pozostawienie dziecka pod opieką w żłobku wiąże się z ogromnymi dylematami i pytaniami: „Czy to dobre miejsce?”, „Czy dziecko znajdzie tam ciepło i uwagę?”, „Czy będzie przytulane, kiedy będzie tego potrzebowało?” itd.
Na te pytania często trudno udzielić odpowiedzi, tak aby Rodzice poczuli się pewnie. Dopiero czas pokazuje, czy dziecko jest pod dobrą opieką. Istotne jest, aby wybraną placówkę i personel w niej pracujący obdarzyć „kredytem zaufania”. To pozwoli, aby w tym pierwszym etapie adaptacji dziecka miało ono oparcie w Rodzicach i czuło, że oni wierzą w fachowość i przychylność osób, które będą się zajmowały ich maleństwem.
Drugą bardzo istotną kwestią w pierwszym etapie adaptacji dziecka jest proces rozstania z Rodzicem. Dzieci bardzo różnie reagują przed wejściem do sali zabaw, a czasami już przed samym budynkiem. Jedne płaczą, inne wchodzą po cichutku, jakby chciały być niezauważone, a jeszcze inne bez żadnego problemu machają rodzicom na pożegnanie. Dla maluszków, które płaczą bardzo ważna jest postawa Rodzica i nie przeciąganie rozstania.
Często uspokojenie następuje tuż po wejściu na salę i zobaczeniu innych bawiących się dzieci. Ważne jest jednak pozwolenie dziecku na płacz. Małe dzieci nie mają innych wypracowanych mechanizmów radzenia sobie z trudnościami takimi jak pojawiające się nowe otoczenie, nowe osoby opiekujące się dzieckiem, nowy rytm dnia. Płacz to naturalna reakcja i nie powinniśmy tej reakcji krytykować, a spokojnie pozwolić wypłakać się w ramionach Cioci. Nie uspakajamy też dziecka słowami „już wszystko dobrze, nie płacz” itp. Raczej starajmy się dać poczucie zrozumienia dla uczuć dziecka mówiąc „rozumiem, że jest Ci trudno, że tęsknisz” itp.
Proces adaptacji do nowej sytuacji to też moment, kiedy maluszek może potrzebować więcej przytulania, może też chcieć wrócić do smoczka, pieluszek, a może też zacząć chorować. Na tym etapie otoczenie dziecka opieką, przytulanie, rozmawianie czy opowiadanie o żłobku zazwyczaj powoduje, że emocje wracają do normy.
W całym tym procesie zawsze Rodzic może liczyć na wsparcie i fachową pomoc personelu żłobka. Współpraca, dzielenie się uwagami i szukanie rozwiązań jest kluczowe dla procesu adaptacji. Każde dziecko jest inne, reaguje w inny sposób i bardzo ważne jest indywidualne podejście do całego procesu zmiany, który ma wpływ na funkcjonowanie nie tylko dziecka, ale i całej Rodziny. Każdy Żłobek przyjmuje też inną formę adaptacji dziecka np. jest to kilka godzin spędzonych w żłobku wspólnie z Rodzicem, a następnie kolejne dni dziecko zostaje samo stopniowo i ma stopniowo zwiększaną liczbę godzin w żłobku.
Żłobkowy rytm dnia:
Pory spania: Jeśli maluszek ma 6-7 miesięcy i ma dwie lub trzy drzemki dostosowujemy się do tego. Potrzeba snu dla takiego maleństwa jest pierwszorzędna i w żaden sposób nie chcemy zmieniać przyzwyczajeń. Z czasem regulujemy pory spania, oczywiście wszystko odbywa się za zgodą Rodziców, tak, aby dziecko mogło uczestniczyć w zajęciach proponowanych przez Żłobek. Wszystko to wymaga współpracy z Rodzicami i utrzymania nowych pór spania również w czasie pobytu w domu.
Posiłki: W naszym Czyżykowym żłobku pozwalamy dzieciom na samodzielność. Dzieci same uczą się jeść kosztem rozlanych zupek i poplamionych ubranek. Oczywiście Ciocie pomagają w tej nauce, aby dzieci nie zostały z pustymi brzuszkami, a dużymi plamami na sobie. Czasami zdarza się tak, że jedno dziecko chwilę czeka na pomoc Cioci, ale to uczy też dzieci cierpliwości i dostrzegania, że inne maluchy także potrzebują pomocy.
Żłobki, a przepisy:
Tym co reguluje funkcjonowanie żłobków i Klubów Malucha jest Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r., która dokładnie określa m.in. to, kto może zostać opiekunem w żłobku i jaka liczba dzieci przypada na jednego opiekuna.
Żłobki, które są zarejestrowane w Urzędzie Miasta są regularnie kontrolowane, zarówno przez urząd jak i przez Sanepid. Przed dopuszczeniem żłobka do użytkowania placówka przechodzi też kontrolę Państwowej Straży Pożarnej, która ma na celu sprawdzenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego w miejscu pobytu dzieci.
Marta Leszko-Gawor
Psycholog, Dyrektor Centrum Zdrowego Rozwoju „Czyżyk”
Żłobki Centrum Zdrowego Rozwoju "Czyżyk" znajdują się w Krakowie przy ul. Moczydło 7a oraz przy ul. Siewnej 10
Więcej na www.czyzyk.org.pl, tel. 515-474-310