Aktualności
Na godziny czarnkowe uczniowie będą mogli przyjść do szkoły. Mimo lockdownu
14.12.2021
Od poniedziałku szkoły w całym kraju znów przechodzą na nauczanie zdalne. Jest jednak wyjątek. Do szkoły będzie można przyjść na zajęcia wspomagające, czyli tzw. godziny czarnkowe.
Zajęcia wspomagające to dodatkowe godziny przyznane szkołom przez ministerstwo edukacji w celu nadrobienia zaległości z okresu ubiegłorocznego szkolnego lockdownu. Nauczyciele nazywają je godzinami czarnkowymi. Są przeznaczone dla chętnych uczniów z klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. W tym roku na realizację tych dodatkowych lekcji rząd przekazał 187 mln zł.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami szkoły mogły organizować zajęcia wspomagające od września do 22 grudnia. Ale przyszedł kolejny lockdown. Szkoły mają być zamknięte od 20 grudnia do 9 stycznia przyszłego roku. W podpisanym właśnie rozporządzeniu minister edukacji zrobił jednak wyjątek. Stacjonarnie w szkołach nadal będą mogły się odbywać zajęcia wspomagające.
Inne wyjątki w rozporządzeniu:
Otwarte pozostaną przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, szkoły podstawowe specjalne oraz szkoły ponadpodstawowe specjalne, funkcjonujące w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii; internaty i bursy; branżowe szkoły I stopnia (w zakresie zajęć praktycznych realizowanych u pracodawców).
Jeśli chodzi o szkoły specjalne zarówno podstawowe jak i ponadpodstawowe zajęcia nadal będą mogły być prowadzone w szkole, ale o tym mają decydować dyrektorzy placówek.
Dyrektorzy szkół będą mieli również obowiązek zorganizowania zajęć stacjonarnych dla uczniów, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Z rozporządzenia wynika też, że dyrektor szkoły podstawowej oraz szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, na wniosek rodziców uczniów uczęszczających do klas I–III, którzy nie mogą zapewnić opieki swoim dzieciom w tym okresie, ma obowiązek zorganizować dla nich opiekę w szkole. Dzieciom objętym opieką świetlicową na terenie szkoły dyrektor będzie musiał umożliwić realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.
W szkołach będą mogły się też odbywać grupowe lub indywidualne konsultacje dla uczniów klas VIII SP, III LO i IV techników. Konsultacje mają być prowadzone z przedmiotów, z których uczeń przystępuje odpowiednio do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego.
W przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego dyrektor będzie mógł zorganizować dla uczniów stacjonarne zajęcia praktyczne w miejscu ich prowadzenia, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo; a także praktyki zawodowe.
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
RANKINGI szkół
Ranking krakowskich szkół podstawowych 2022
RANKINGI szkół
Ranking warszawskich szkół podstawowych 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z matematyki 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z j. angielskiego 2022
Ukraińscy uczniowie w Polsce
Baza darmowych materiałów dla uczniów z Ukrainy i polskich nauczycieli
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
- najczęściej
czytane - najczęściej
komentowane