Aktualności
Nie tylko HiT. W szkołach pojawi się kolejny przedmiot. Będzie go można zdawać na maturze
27.04.2022
HiT, czyli historia i teraźniejszość nie będzie jedynym nowym przedmiotem, który pojawi się wkrótce w polskiej szkole. Zobacz, jakie kolejne zmiany szykuje Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Historia i teraźniejszość (HiT) to nowy przedmiot, który pojawi się w I klasie szkół ponadpodstawowych już od września tego roku. HiT ma zastąpić lekcje wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie klas o profilu humanistycznym, którzy uczą się WOS-u w zakresie rozszerzonym – nie będą mieć HiT-u, ale tak jak do tej pory – 8 godzin WOS-u.
Treści przedmiotu historia i teraźniejszość będą obejmowały zagadnienia z obecnej podstawy programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym oraz zagadnienia z historii najnowszej – dzieje powojenne od 1945 r. do 2015 r., Polska i świat.
- Można powiedzieć, że to uzupełniona i poszerzona kontynuacja kursu historii najnowszej i wiedzy o społeczeństwie realizowanego w klasie VIII szkoły podstawowej - tłumaczy resort edukacji. - Celem wprowadzenia nowego przedmiotu jest zwiększenie zakresu zagadnień związanych z historią najnowszą w edukacji historycznej uczniów szkół ponadpodstawowych.
Okazuje się, że HiT to nie jedyna zmiana, jaka czeka uczniów w najbliższym czasie.
Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki zapowiedział, że od 1 września 2023 r. do szkół zostanie wprowadzony kolejny przedmiot. To przedmiot biznes i zarządzanie, który zastąpi obecne podstawy przedsiębiorczości.
Nowy przedmiot – obok zagadnień związanych z finansami osobistymi, rynkiem pracy czy systemem gospodarczym – będzie kładł nacisk na rozwijanie umiejętności praktycznych, pracę w grupach, analizowanie praktycznych przykładów doświadczeń polskich i zagranicznych przedsiębiorców oraz rozwijanie kompetencji liderskich.
Jak zaznacza resort edukacji, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do szkół, aby dostosować edukację do rzeczywistych potrzeb rynku pracy oraz uczelni. Jego celem jest także wyposażenie młodych ludzi w kompetencje, które pozwolą im sprawnie funkcjonować w świecie finansów i zarządzania oraz podejmować odpowiedzialne decyzje finansowe.
Minister Przemysław Czarnek deklaruje, że od 2027 r. biznes i zarządzanie będzie można wybrać jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym na egzaminie maturalnym.
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
RANKINGI szkół
Ranking krakowskich szkół podstawowych 2022
RANKINGI szkół
Ranking warszawskich szkół podstawowych 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z matematyki 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z j. angielskiego 2022
Ukraińscy uczniowie w Polsce
Baza darmowych materiałów dla uczniów z Ukrainy i polskich nauczycieli
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
- najczęściej
czytane - najczęściej
komentowane