Aktualności
Nie wszystkie dzieci wrócą do szkół 4 maja. Minister mówi o nieroztropnych dyrektorach
29.04.2021
“Nie po to dzieci wracają do systemu stacjonarnego, żeby teraz zarządzać dni wolne od pracy”. Tak minister edukacji skomentował fakt, że w niektórych szkołach tuż po majówce nie będzie lekcji, bo dyrektorzy zarządzili “dni dyrektorskie”.
4 maja uczniowie klas I-III w całej Polsce wracają do nauczania stacjonarnego. Tak przynajmniej chce rząd. Jednak nie wszystkie szkoły ruszą wtedy z zajęciami. W niektórych placówkach dni po majówce nadal będą wolne, bo dyrektorzy już wcześniej ustalili, że skorzystają w tym czasie z tzw. dni do dyspozycji.
Każdego roku dyrektorzy szkół mają kilka takich dodatkowych dni (6 w przypadku podstawówek i 8 w szkołach średnich), które mogą wyznaczyć jako wolne. Zgodnie z przepisami, dla nauczycieli nie są to jednak dni wolne od pracy, bo szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć świetlicowych dla wszystkich chętnych.
Zwykle “dni dyrektorskie” wypadają w czasie egzaminów zewnętrznych, po to by zapewnić spokój piszącym. To co zostanie można rozdysponować między świętami (np. w piątek po Bożym Ciele) lub przy okazji lokalnych uroczystości. Często są wykorzystywane również w okolicach weekendu majowego. Tak ma być również w tym roku. Część szkół wyznaczyła wolne na wtorek 4 maja, inne planują jeszcze dłuższy odpoczynek, bo - jak twierdzi minister edukacji - nawet do 7 maja.
- Apeluję do tych dyrektorów, którzy chyba nieroztropnie zaplanowali dni dyrektorskie, żeby nie korzystali w tym roku z tego uprawnienia, ale tak zorganizowali pracę szkół, aby dzieci mogły wrócić 4 maja do kształcenia w trybie stacjonarnym - powiedział minister Czarnek podczas dzisiejszej “konferencji prasowej”. - Nie po to dzieci wracają do systemu stacjonarnego, - dodał minister - żeby teraz zarządzać dni dyrektorskie i dni wolne od pracy.
Zgodnie z przepisami, dyrektor szkoły wyznacza dodatkowe dni wolne od nauki po zasięgnięciu opinii rady szkoły, a w przypadku szkół lub placówek, w których rada nie została powołana, rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego, biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły lub placówki. Dalej rozporządzenie mówi, że dyrektor szkoły w terminie do dnia 30 września, informuje nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców o ustalonych w danym roku szkolnym dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
Dyrektorzy szkół ustalając na początku roku szkolnego dodatkowe dni wolne nie mogli wiedzieć, że 4 maja nastąpi powrót uczniów do nauki stacjonarnej.
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
RANKINGI szkół
Ranking krakowskich szkół podstawowych 2022
RANKINGI szkół
Ranking warszawskich szkół podstawowych 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z matematyki 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z j. angielskiego 2022
Ukraińscy uczniowie w Polsce
Baza darmowych materiałów dla uczniów z Ukrainy i polskich nauczycieli
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
- najczęściej
czytane - najczęściej
komentowane