Aktualności
Nie żyje były minister edukacji. To on stworzył gimnazja
22.04.2021
W wieku 75 lat zmarł prof. Mirosław Handke, były rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, minister edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka w latach 1997–2000, współtwórca reformy systemu oświaty z 1999 r., w wyniku której powstały gimnazja, a nauka w szkołach podstawowych została skrócona do 6 lat.
O śmierci byłego ministra poinformowali przedstawiciele krakowskiej AGH, z którą prof. Handke był związany od 1969 r., najpierw jako student, potem wykładowca i dwukrotny rektor (w latach 1993–1996 oraz 1996–1998).
Prof. Mirosław Handke zasłynął głównie jako autor reformy edukacji z 1999 roku. W wyniku reformy okres nauki w szkole podstawowej został skrócony z 8 do 6 lat. Następnym etapem edukacji stały się obowiązkowe 3-letnie gimnazja. Po jego ukończeniu uczniowie mogli kontynuować naukę w: 3-letnich liceach ogólnokształcących, 3-letnich liceach profilowanych (funkcjonowały w latach 2002–2014), 3–4-letnich technikach zawodowych, 3-letnich zasadniczych szkołach zawodowych.
Jednocześnie wprowadzono powszechny system egzaminów zewnętrznych po szkole podstawowej i gimnazjum i zmieniono zasady egzaminu maturalnego, który wkrótce zastąpił egzaminy wstępne na wyższe uczelnie.
Prof. Handke nigdy nie ukrywał swoich sympatii do PiS. Publicznie przyznawał się do głosowania na tę partię, jednak kiedy w 2015 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości zaczął przygotowywać się do wprowadzenia własnej reformy edukacji polegającej na likwidacji gimnazjów profesor głośno oponował.
W wywiadzie, jakiego udzielił mi wówczas dla “Dziennika Polskiego” mówił, że cały czas liczy na to, że jednak nie dojdzie do likwidacji gimnazjów. “Mam nadzieję, że ta partia ma na tyle zdrowego rozsądku, że poszuka teraz sposobu wycofania się z tych zapowiedzi” - mówił prof. Handke. Ostrzegał, że jeśli partia Jarosława Kaczyńskiego zdecyduje się na wprowadzenie swojej reformy “wywoła w całym systemie edukacji ogromny bałagan, który popsuje rządowi image i przesłoni wiele innych istotnych reform”.
“Niestety, idealiści, a do takich należy większość polityków związanych z PiS, bywają mało racjonalni. Tak bardzo wierzą w to, co chcą zrobić, że często nie widzą konsekwencji swoich działań, a emocje biorą górę nad stroną merytoryczną - stwierdził prof. Handke.
Dwa lata później PiS dopiął swego. Zlikwidował gimnazja i wprowadził gigantyczny chaos w oświacie, którego skutki odczuwamy do dziś, chociażby w postaci podwójnego rocznika uczniów w liceach i przepełnionych podstawówek.
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
RANKINGI szkół
Ranking krakowskich szkół podstawowych 2022
RANKINGI szkół
Ranking warszawskich szkół podstawowych 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z matematyki 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z j. angielskiego 2022
Ukraińscy uczniowie w Polsce
Baza darmowych materiałów dla uczniów z Ukrainy i polskich nauczycieli
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
- najczęściej
czytane - najczęściej
komentowane