Pierwsze lata życia dziecka, to zdaniem specjalistów, najważniejszy moment kształtowania jego psychiki, a jednocześnie najtrudniejsze chwile dla jego rodziców, zwłaszcza matek, bo to one najczęściej opiekują się maleństwem. Często pozbawione kontaktu z innymi dorosłymi, zamknięte w czterech ścianach nie mają komu opowiedzieć o swoich problemach i troskach związanych z opieką nad dzieckiem. To właśnie dla takich rodziców powstał w Krakowie pryz ul. Św. Marka 21a Zielony Domek. Jest on wzorowany na podobnych miejscach istniejących we Francji od niemal 40 lat, stworzonych przez pediatrę i psychoanalityczkę Francoise Dolto.
Przygotowania do uruchomienia krakowskiego Zielonego Domku trwały kilka lat. Miejsce przypomina zwykły żłobek. Są tu maleńkie mebelki, zabawki, dywany i pufy, na których dzieci mogą bezpiecznie baraszkować. Jest też przygotowane miejsce do zabawy wodą, którą kochają wszystkie maluchy. Różnica polega na tym, że w Zielonym Domku dzieci cały czas pozostają pod opieką rodziców, a ci z kolei mogą liczyć na pomoc i wsparcie fachowców: pedagogów, psychologów i psychoterapeutów.
– Zielony Domek to przede wszystkim łagodna socjalizacja najmłodszych, przygotowująca dzieci do nawiązania kontaktów z obcymi ludźmi, a także do pójścia do żłobka lub przedszkola. Dzięki temu, że dziecko ma rodzica w zasięgu wzroku ten proces przebiega sprawniej i bezboleśnie – mówi Maja Zagajewska, prezes Fundacji Promyk, która uruchomiła Zielony Domek.
By odwiedzić Zielony Domek nie trzeba się wcześniej umawiać. Pobyt tu jest bezpłatny, organizatorzy proszą jedynie o wolne datki.
Inicjatywę wsparło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich przekazało Fundacji 100 tys. zł. Co więcej, jak zapowiedziała dziś wiceminister pracy i polityki społecznej Małgorzata Marcińska tego typu inicjatywy mogą być wspierane finansowo również przez samorządy na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. - Bardzo się cieszę, że w Krakowie powstało takie miejsce, w którym młodzi rodzice mogą znaleźć wsparcie. To wpisuje się w działania MPiPS, dla którego wsparcie rodziny i rozwój dzieci są bardzo ważne - mówi Małgorzata Marcińska.
(AK)
(AK)