Dziś szkoły średnie opublikowały listy osób zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia. Jak informuje krakowski magistrat miasto przygotowało w tym roku 10 618 miejsc.
Zakwalifikowano 9025 osób (5147 do liceów, 3379 do techników i 499 do szkół branżowych). 2636 kandydatów nigdzie się nie dostało. Tak źle jeszcze nigdy nie było, nawet w 2019 roku, kiedy mieliśmy kumulację roczników, a o miejsce w szkołach średnich walczyli ostatni absolwenci gimnazjów i pierwsi absolwenci ośmioklasowej podstawówki. Wówczas do żadnej szkoły nie dostało się 2569 uczniów.
W tym roku kandydatów również było więcej niż zwykle, ponieważ do pierwszej klasy szkoły średniej idzie 1,5 rocznika (to uczniowie urodzeni w pierwszej połowie 2008 roku, którzy poszli do szkoły w wieku sześciu lat i ci urodzeni w 2007 r.).
Okazuje się też, że w tym roku do wielu klas było się trudniej dostać niż przed rokiem. Przykład? W ubiegłym roku, żeby dostać się do IV LO do klasy z angielskim, niemieckim i wosem wystarczyło mieć 156 punktów, tym razem trzeba było ich uzbierać 165.
W porównaniu z ubiegłym rokiem poprzeczka poszybowała w górę również w XIII LO - rok temu do klasy z poszerzoną matematyką, geografią i angielskim wystarczyło mieć 135,8 pkt, teraz próg wyniósł 166 pkt.
Minimum 170 punktów musiał mieć kandydat do klasy z matematyką, geografią i wosem w VIII LO, w ubiegłym roku do tej samej klasy przyjmowano od 165 punktów.
W XLII LO (do klasy z matematyka, geografią i wosem) próg punktowy był aż o 29 punktów wyższy niż przed rokiem (wzrósł ze 135 do 164 punktów).
Progi punktowe do liceów w Krakowie 2021
Krakowskie szkoły nadal mają ponad 800 wolnych miejsc, ale głównie w szkołach branżowych (488) i w technikach (322). Licea oferują zaledwie kilkadziesiąt wolnych miejsc, a to w tych szkołach chce się uczyć najwięcej młodych ludzi.
Jaką radę mają krakowscy urzędnicy dla uczniów, którzy nigdzie się nie dostali? Proponują im naukę w szkołach branżowych i technikach.
- Krakowskie szkoły branżowe i technika kształcą w wielu ciekawych i wartościowych zawodach. Z jednej strony dają możliwość zdobycia konkretnego zawodu, a z drugiej kontynuowania edukacji lub rozpoczęcia pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej. Dlatego uczniowie, którzy nie dostali się do żadnej ze szkół powinni wziąć pod uwagę tę możliwość - radzi krakowski magistrat.
Co dalej?
Do 25 lipca zakwalifikowani uczniowie mogą potwierdzać wolę przyjęcia do szkoły. W szkole, do której kandydat został zakwalifikowany, można to zrobić, składając oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Należy to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały wcześniej złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.
Co zrobić, jeśli kandydat nie zakwalifikował się do żadnej szkoły?
Uczniowie, którzy nie zostali zakwalifikowani do żadnej ze szkół wciąż mają szansę na przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. 26 lipca opublikowane zostaną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół. Wówczas też, na stronie systemu rekrutacyjnego Omikron zostanie opublikowana informacja o szkołach, w których nadal pozostają wolne miejsca. Od 27 lipca będzie prowadzona w nich rekrutacja uzupełniająca. Podania, wraz z kopiami świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczeniami o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz ewentualnie dodatkowymi dokumentami, należy składać bezpośrednio w szkołach prowadzących rekrutację uzupełniającą do 3 sierpnia.