Pod koniec sierpnia minister edukacji niespodziewanie dla wszystkich zmieniła rozporządzenie dotyczące organizacji roku szkolnego. Od 1 września 2016 roku zacznie obowiązywać zasada, że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą kończyć się w najbliższy piątek po 20 czerwca, co oznacza, że najwcześniej może to nastąpić 21 czerwca, a najpóźniej – 27 czerwca (wcześniej rok szkolny kończył się zawsze w ostatni piątek czerwca). W tym roku rozdanie świadectw odbędzie się zatem już 23 czerwca, a więc tydzień wcześniej niż pierwotnie planowano. Potem uczniów czekają znacznie dłuższe wakacje niż zwykle z jeszcze jednego powodu. Ministerialne rozporządzenie zakłada bowiem, że choć początek roku szkolnego przypada na pierwszy dzień września, to jednak jeśli jest to piątek lub sobota, zajęcia rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek, czyli w przyszłym roku będzie to dopiero 4 września.
Dni wolnych w ciągu roku szkolnego uczniowie i nauczyciele maja jednak więcej. Lekcji nie będzie już 14 października, czyli w święto Edukacji Narodowej, które zgodnie z prawem jest co prawda dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, ale szkoła ma w tym czasie obowiązek zapewnić dzieciom opiekę. Podobnie jak w dni wolne do dyspozycji dyrektora. Od kilku lat obowiązuje rozporządzenie, które pozwala dyrektorowi szkoły wyznaczyć kilka dni w roku wolnych od zajęć. W podstawówce i zasadniczej szkole zawodowej mają do dyspozycji 6 dni w roku, w gimnazjum 8, a w liceum i technikum aż 10. Jest tylko jeden warunek, szkoły muszą w tym czasie zapewnić uczniom opiekę, co w praktyce oznacza, że nauczyciele mają stawić się w pracy w komplecie, nie wolno też zamknąć świetlicy, ani stołówki, nawet jeśli frekwencja jest mizerna.
Do tej pory dyrektorzy szkół podstawowych najczęściej dawali uczniom wolne w dniu sprawdzianu szóstoklasisty, w tym roku testu już nie będzie, dlatego część szkol postanowiła, że wolny będzie 31 października, czyli poniedziałek przed świętem 1 listopada, zwykle szkoły nie uczą również 2 maja i w piątek po Bożym Ciele (w tym roku jest to 16 czerwca).
W gimnazjach dniami wolnymi są zwykle 3 dniu, w czasie których trzecioklasiści piszą egzamin gimnazjalny (w tym roku 19, 20 i 21 kwietnia), a w liceach i technikach czas egzaminu maturalnego z trzech obowiązkowych przedmiotów: języka polskiego, matematyki i najczęściej wybieranego języka obcego (terminy egzaminów poniżej).
Dniami ustawowo wolnymi dla wszystkich (w tym czasie świetlice również są zamknięte) jest 11 listopada, 6 stycznia, 1 i 3 maja oraz 15 czerwca (Boże Ciało). Do tego dochodzą oczywiście dłuższe przerwy związane ze świętami. W szkołach zimowa przerwa świąteczna zaczyna się już 23 grudnia i trwa do 1 stycznia, a wiosenna przerwa świąteczna zaplanowana jest od 13 do 18 kwietnia. Do tego trzeba jeszcze dodać dwa tygodnie ferii zimowych, które w Małopolsce zaplanowano od 30 stycznia do 12 lutego 2017 r. W sumie mamy ok. 30 dni wolnych od lekcji (oczywiście nie licząc weekendów).
Najdłuższym szkolnym miesiącem, z 23 pracowitymi dniami, będzie w tym roku marzec. Na ten miesiąc nie zaplanowano żadnej przerwy. Najkrócej małopolscy uczniowie będą się uczyć w lutym – tylko przez 12 dni i w grudniu – przez 16 dni.
KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
Zimowa przerwa świąteczna 23-31 grudnia 2016 r.
Ferie zimowe:
16-29 stycznia 2017 r. województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
23 stycznia - 5 lutego 2017 r. województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
30 stycznia - 12 lutego 2017 r. województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
13 - 26 lutego 2017 r. województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.
Wiosenna przerwa świąteczna 13-18 kwietnia 2017 r.
Zakończenie roku szkolnego 23 czerwca 2017 r.
EGZAMINY:
Przyszłoroczna matura rozpocznie się 4 maja i potrwa do 26 maja. Egzaminy pisemne będą rozpoczynać się o godzinie 9.00 oraz 14.00.
4 maja (czwartek) język polski – poziom podstawowy; język polski – poziom rozszerzony
5 maja (piątek) matematyka – pp; wiedza o tańcu – pp; wiedza o tańcu – pr
8 maja (poniedziałek) język angielski – pp; język angielski – pr; język angielski – poziom dwujęzyczny (dj)
9 maja (wtorek) matematyka – pr; język łaciński i kultura antyczna – pp; język łaciński i kultura antyczna – pr
10 maja (środa) wiedza o społeczeństwie – pp; wiedza o społeczeństwie – pr; informatyka – pp; informatyka – pr
11 maja (czwartek) język niemiecki – pp; język niemiecki – pr; język niemiecki – dj
12 maja (piątek) biologia – pp; biologia – pr; filozofia – pp; filozofia – pr
15 maja (poniedziałek) historia – pp; historia – pr; historia sztuki – pp; historia sztuki – pr
16 maja (wtorek) chemia – pp; chemia – pr; geografia – pp; geografia – pr
17 maja (środa) język rosyjski – pp; język rosyjski – pr; język rosyjski – dj
18 maja (czwartek) fizyka i astronomia – pp; fizyka i astronomia – pr; historia muzyki – pp; historia muzyki – pr
19 maja (piątek) język francuski – pp; język francuski – pr; język francuski – dj
22 maja (poniedziałek) język hiszpański – pp; język hiszpański – pr; język hiszpański – dj
23 maja (wtorek) język włoski – pp; język włoski – pr; język włoski – dj
24 maja (środa) języki mniejszości narodowych oraz przedmioty w języku obcym dla absolwentów klas dwujęzycznych
Do 26 maja potrwają w szkołach egzaminy ustne
Na egzamin gimnazjalny CKE przeznaczyła 19, 20 i 21 kwietnia 2017 r. W pierwszym dniu egzaminu w części humanistycznej uczniowie rozwiązywać będą zadania z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Część matematyczno-przyrodnicza egzaminu odbędzie się w czwartek 20 kwietnia, natomiast 21 kwietnia o godzinie 9:00 uczniowie sprawdzą swoją wiedzę i umiejętności w posługiwaniu się językiem obcym nowożytnym na poziomie podstawowym oraz na poziomie rozszerzonym.