Aktualności
Wzywał rodziców na dywanik w sprawie religii. Straci stanowisko?
23.09.2021
Czy dyrektor krakowskiego liceum, który miał wzywać rodziców na dywanik i wypytywać dlaczego ich dzieci nie chodzą na religię straci posadę? Właśnie poznaliśmy stanowisko prezydenta w tej sprawie.
Przypomnijmy. Kilka dni temu “Gazeta Wyborcza” napisała, że rodzice uczniów XLIV LO, którzy rezygnują z chodzenia na katechezę, są wzywani na rozmowę do gabinetu dyrektora. Według relacji jednej z matek, która zgłosiła sprawę mediom, dyrektor szkoły Mariusz Graniczka chce znać przyczyny rezygnacji; wypytuje, czy są ateistami, czy innowiercami. Informuje też rodziców, że niechodzące na religię dzieci i tak będą musiały brać udział w uroczystościach kościelnych, w których uczestniczy szkoła.
Co więcej, dyrektor żąda od rodziców, by w formie pisemnej zwracali się do niego z wnioskiem o zwolnienie dziecka z lekcji religii. To działanie niezgodne z prawem. Religia nie jest bowiem przedmiotem obowiązkowym. Wniosek o nauczanie religii składają rodzice, którzy chcą, by ich dziecko uczestniczyło w katechezie, ci którzy nie chcą nie muszą nic pisać, ani się tłumaczyć.
Po tym tekście usunięcia Graniczki ze stanowiska domagał się między innymi radny Łukasz Gibała. W interpelacji do prezydenta Jacka Majchrowskiego napisał: “zwracam się do Pana z apelem o natychmiastowe spowodowanie zaprzestania opisanych praktyk, a także o jak najszybsze wyciągnięcie konsekwencji wobec dyrektora XLIV Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, z usunięciem go ze stanowiska włącznie”.
Odpowiedzi jeszcze nie otrzymał, podobnie jak radny Łukasz Sęk, który także interweniował w tej sprawie u prezydenta.
Kilka dni temu my również - za pośrednictwem biura prasowego - wysłaliśmy pytania do prezydenta. Właśnie otrzymaliśmy odpowiedź.
Jak przekazał nam Dariusz Nowak, kierownik biura prasowego, kwestie dotyczące organizacji nauczania religii w szkołach należą do nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez Kuratora Oświaty w Krakowie.
Co prawda, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa skierował pismo do dyrektora z prośbą o złożenie wyjaśnień w sprawie zarzutów dotyczących nieprzestrzegania przez niego zapisów rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, ale nie zrobił tego dlatego, że sam chciał wyjaśnić sprawę.
Działania Wydziału Edukacji wynikały z konieczności udzielenia odpowiedzi na interpelacje Radnych Miasta Krakowa, a nie z niepotwierdzonych doniesień medialnych. Tym bardziej, że do Urzędu Miasta Krakowa nie wpłynęła żadna interwencja rodziców uczniów czy pełnoletnich uczniów XLIV Liceum Ogólnokształcącego - tłumaczy w przesłanych nam wyjaśnieniach Dariusz Nowak.
W odpowiedzi na pismo Wydziału Edukacji dyrektor XLIV LO opisał zasady organizacji lekcji religii w szkole oraz zaprzeczył medialnym doniesieniom.
- Informacje, jakie zostały zawarte w artykule “Gazety Wyborczej” są kłamstwem” - miał napisać dyrektor w odpowiedzi.
Dodał też, że nie złamał prawa, a uczniowie w liceum, w którym jest dyrektorem, są bezpieczni, ich prawa oraz rodziców uczniów są w pełni respektowane.
Na tym UMK zamierza zakończyć sprawę, bo - jak tłumaczy Dariusz Nowak - na chwilę obecną nie ma możliwości potwierdzenia zarzutów zawartych w artykule prasowym "Gazety Wyborczej", ponieważ dotychczas nie wpłynęła do Urzędu Miasta Krakowa żadna interwencja w sprawie organizacji lekcji religii.
Urząd dodaje, że artykuł prasowy nie stanowi przesłanki do wszczęcia postępowania wyjaśniającego ani tym bardziej do odwołania dyrektora ze stanowiska.
Pytania w tej sprawie wysłaliśmy również do Barbary Nowak, małopolskiej kurator oświaty. Na odpowiedź nadal czekamy.
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
RANKINGI szkół
Ranking krakowskich szkół podstawowych 2022
RANKINGI szkół
Ranking warszawskich szkół podstawowych 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z matematyki 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z j. angielskiego 2022
Ukraińscy uczniowie w Polsce
Baza darmowych materiałów dla uczniów z Ukrainy i polskich nauczycieli
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
- najczęściej
czytane - najczęściej
komentowane