Małopolska Noc Naukowców 2024. Ruszają zapisy na ciekawe wydarzenia

18.09.2024

Małopolska Noc Naukowców 2024. Ruszają zapisy na ciekawe wydarzenia
Organizatorzy Małopolskiej Nocy Naukowców już po raz 18 zapraszają do świata fascynujących eksperymentów, odkryć i naukowych emocji! W tegorocznej edycji, która odbędzie się 27 września 2024 roku przygotowano program skierowany do pasjonatów nauki w każdym wieku.  Na uczestników czekają widowiska naukowe, warsztaty, pokazy i wiele innych atrakcji.

Tegoroczna edycja MNN to wyjątkowa, „dorosła” już edycja. Naukowcy przygotowali coś specjalnego nie tylko dzieci, młodzieży oraz ich rodziców, ale również dla seniorów i studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Program jest dostosowany do wszystkich odbiorców, a nauka dostępna dla każdego – niezależnie od metryki.
Specjalne wydarzenia przygotowane z myślą o starszych uczestnikach pozwolą odkryć naukowy świat w nowym świetle i udowodnią, że na zdobywanie wiedzy nigdy nie jest za późno Małopolska

Noc Naukowców 2024 po raz pierwszy zawita do Zakopanego. Stolica polskich Tatr dołącza do grona miast uczestniczących w wydarzeniu, a jej przedstawicielem jest
Muzeum Tatrzańskie im dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Mnóstwo nowości również w Krakowie. Podczas Małopolskiej Nocy Naukowców odwiedzimy wyjątkowy fort, będący niegdyś jednym z obiektów austriackich dzieł obronnych rozmieszczonych wokół Krakowa – dziś funkcjonujący jako obiekt muzealny, leżący na szlaku Twierdzy Kraków.
Fani klocków Lego z pewnością nie ominą wystawy „Lego Technic” w Świecie Małych Techników przy ul. Kościuszki, a amatorzy nocnych eskapad będą mogli wziąć udział w nocowaniu w krakowskim Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana.

Dodatkowo, nowe instytucje wzbogacają program na terenie Małopolski, współpracując m.in. z Akademią Tarnowską oraz Wadowickim Centrum Kultury. Dzięki ich wsparciu uczestnicy będą mogli doświadczyć nauki w jeszcze ciekawszej formie!

Małopolska Noc Naukowców to także mnóstwo sprawdzonych wydarzeń, które co roku przyciągają rzesze uczestników. Symulatory na Politechnice Krakowskiej, Triki Fizyki w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN, zabawy z ciekłym azotem oraz przejażdżka traktorem na Uniwersytecie Rolniczym, komora bezechowa w Akademii Górniczo Hutniczej czy pokazy w obserwatoriach astronomicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Niepołomicach to tylko niektóre z atrakcji, które ponownie pojawią się w programie. Wszystkie wydarzenia to gwarancja fascynującej zabawy i nauki w jednym!

Tegoroczna Małopolska Noc Naukowców odbędzie się na rekordową skalę w porównaniu do wcześniejszych edycji. Jak zatem wygląda w liczbach?

• 12 miast i miejscowości regionu (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Skawina, Niepołomice, Chrzanów, Wadowice, Krzeszowice, Zakopane, Sułkowice-Bolęcina, Klecza Dolna),
  • ponad 70 instytucji, które przygotowały program wydarzenia, w tym uczelnie, instytuty naukowe, instytucje kulturalno-edukacyjne, centra badawcze przedsiębiorstw,
  • ponad 150 lokalizacji, w których odbędą się wydarzenia w trakcie Nocy,
  • ponad 3 000 aktywności: warsztaty, eksperymenty, pokazy, wykłady, spotkania z naukowcami, zwiedzanie niedostępnych na co dzień laboratoriów, konkursy i wiele innych,
  • ponad 2 600 naukowców, pracowników i studentów z partnerskich instytucji, którzy przygotowali tak bogaty program wydarzenia.

Rejestracja na wybrane wydarzenia

Większość wydarzeń jest otwarta i dostępna dla każdego, jednak niektóre z gamy ponad 3 000 aktywności wymagają wcześniejszej rejestracji. Zapisy na wydarzenia ruszają jutro 19 września o godzinie 9:00 – warto się pospieszyć, aby nie przegapić najlepszych naukowych doświadczeń!

Więcej informacji na stronie Małopolskiej Nocy Naukowców.